PEDIATRIC CALCULATIONS

img_3096-1

One main difference between adult and pediatric nursing is that children come in all different shapes and sizes. We get infants all the way up to 26 year olds! Because of this, the majority of pediatric nursing is based off of the patient’s weight in kilograms. Knowing how to do these calculations is imperative because kids are extremely sensitive to being given too much fluid or having too much taken out. I developed this quick cheat sheet of common calculations to help keep our pediatric patients safe! Read More


HANDLING NURSE BULLYING

IMG_5262

I wish this was not a common theme amongst most hospitals…but unfortunately it remains ever-present. Some places less than others, some more than most. Nurse bullying is real and it happens more often than not.

How does one handle such situations? I’ll share with you the best ways I have gotten through sticky situations the right and wrong ways. Read More




HOW MUCH IS TOO MUCH?

img_1681.jpg

A friend who is currently in nursing school reached out to me asking about how to make her resume stand out from the crowd. Everyone takes the same nursing courses in nursing school and everyone completes the same rotations, so how do you set yourself apart without pushing yourself too hard? The physical body can only take so much at one time, so how can you rise above and beyond without crumbling under the pressure? How much is too much? Read More



PICU NURSING BRAIN

Day Shift.png

Kiddos are nothing like adults. Everything, every piece of data, is more sensitive in an acute child than an adult. I found that all the nursing brains I was using didn’t allow enough room. For adults, you can put three patients on one sheet of paper. However, in peds, I needed one piece of paper per child. Read More



MEAL PREPPING

IMG_1045

I have meal prepped since nursing school. I find myself continuing to do so for many reasons. First off, it saves me so much money! Each meal averages about $1.05. This is incredible, especially being on a student’s budget. Think about how much going out to eat costs…Meals average $10-$15 a person! You are saving over 90% by making your own food! Read More